Новости

Будьте в курсе правовых событий и новинок действующего законодательства!

03.07.2017

Публічна критика

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ, переглядаючи у касаційному порядку справу №185/7978/15, в ухвалі від 10.05.2017 року зазначив, що межа допустимої критики відносно публічної особи є значно ширшою, ніж відносно окремої пересічної особи, а  суб’єктивна думка, переконання та критична оцінка відповідачем певних фактів не є конкретною, яку можна перевірити, а є його оціночними судженнями. Отже, така інформація не може бути спростована, оскільки не містить фактичних даних.

Суд також зазначив, що   помилковим є висновок районного суду про зобов’язання відповідача вибачатися перед позивачем у тій чи іншій формі, оскільки примусове вибачення як спосіб судового захисту гідності, честі чи ділової репутації за поширення недостовірної інформації не передбачено положеннями ст. ст. 16, 277 ЦК України та суперечить конституційному положенню про право на свободу поглядів та переконань.

Разом з тим, суд може затвердити мирову угоду, за умовами якої сторони як спосіб захисту гідності, честі фізичної особи, а також ділової репутації фізичної та юридичної особи передбачають вибачення перед потерпілим (п. 26 постанови Пленуму Верховного Суду України від 27 лютого 2009 року № 1 «Про судову практику у справах про захист гідності та честі фізичної особи, а також ділової репутації фізичної та юридичної особи»).